Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Różnice i podobieństwa
Wielu klientów planując remont, boryka się z tym tematem.
Kiedy potrzebują wsparcia, nie wiedzą komu zaufać i powierzyć wykończenie mieszkania. Dużym ułatwieniem będzie rozprawić się z wątpliwościami i odpowiedzieć, na to nurtujące pytanie od razu. Dlatego nie przedłużając. Dekorator, projektant i architekt mają wiele cech wspólnych, ale czym różni się architekt wnętrz od projektanta? Z samej definicji wynika, że architekt i projektant wnętrz to specjaliści, którzy zajmują się aranżacją, koncepcją i nadzorem nad wykończeniem pomieszczeń, dbają o jego funkcjonalność i użyteczność. Projektant najchętniej urządzi kuchnię, łazienkę lub inne pomieszczenie. Najlepiej orientuje się w swojej wąskiej specjalizacji, która dotyczy pojedynczych pomieszczeń. Dekoratorów wyróżnia ponadprzeciętny zmysł estetyki, który wie jak dobrać kolorystykę, ozdoby, dodatki, jak ustawić meble, gdzie powiesić ulubiony obraz. Uwije spersonalizowane i przytulne gniazdko.
Architekt wnętrz - co trzeba umieć?
Czy jest to osoba wykształcona? Owszem. Jakie studia ukończyła? Do wyboru jest kilka kierunków, które znaleźć można głównie na akademiach sztuk pięknych. Między innymi architektura czy projektowanie wnętrz. Jest to zawód nieregulowany (nie jest konieczne posiadanie licencji bądź certyfikatu), dlatego uczelniom technicznym trudno znaleźć miejsce dla tego kierunku, jednakowoż na drugim miejscu, znajdziemy go właśnie na politechnikach. To zdecydowanie zawód interdyscyplinarny, łączący sztukę i technikę. Przydatna jest umiejętność przestrzennego myślenia i matematyki. Dla wielu humanistów, to trudny duet. Jednak w tym zawodzie, jak widać, bardzo pożądany, kunszt łączy się z konkretnym projektem.
Co dokładnie może zaoferować klientowi architekt wnętrz?
Na pewno profesjonalny projekt, w którym zaaranżuje wnętrze. Zazwyczaj w swojej ofercie określa w czym się specjalizuje. Może to być jednak wszystko, od luksusowych apartamentów po magazyny i ośrodki sportowe. Osoba architekta musi posiadać pewne doświadczenie i umiejętności. Nabywa je pracując w biurze projektowym. Do jego obowiązków należy przeprowadzić odpowiednią inwentaryzację wnętrza, stworzyć wizualizację 3D danego projektu, doradzić jaka ekipa remontowa sprawdzi się w zorganizowanej przestrzeni, stworzyć kosztorys, zająć się całą ergonomią i konstrukcją wnętrza, zorganizować wspólne zakupy, czuwać nad całym projektem i jego realizacją. Architekt wnętrz posiada zatem sporą wiedzę budowlaną.
Dekorator wnętrz - czy to dobry zawód?
Dekorator wyczuwa każdy niuans. Jego prawdziwą domeną są barwy, faktury, dodatki, materiały. Z każdego wnętrza wyciągnie wszystkie atuty i korzystne rozwiązania. Jeśli trzeba optycznie powiększy pokój, nada blasku, rozjaśni. Wie jaki kolor pasuje do innego. Potrafi ocenić wpływ tej aranżacji na codzienne funkcjonowanie. Doradzi i urządzi. Zastanawiasz się pewnie, do jakich prac wybrać odpowiedniego profesjonalistę? Jeśli czujesz, że w Twoim mieszkaniu coś nie do końca współgra i nie jest to do końca coś co lubisz, współpracuj z dekoratorem, on najmniejszym kosztem odmieni lekki postarzały styl. Jeśli Twoim aktualnym, spędzającym sen z powiem zajęciem jest budowa, to koniecznie porozmawiaj na tym etapie z architektem wnętrz. Projektant przyda się do remontu łazienki lub kuchni. Przeprowadzony mały lub duży lifting, zapewni nowoczesny look.To jak? Rozjaśniłam tę zawiłą kwestię?